Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego

Lubelskie Business Class

Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. we współpracy z Powiatem Kraśnickim oraz European Business Advisory z siedzibą w Warszawie jako wykonawcą zrealizowała na terenie powiatu kraśnickiego projekt pn.: „Lubelskie Business Class”.

Lubelskie Business Class miał na celu wsparcie i promocję przedsiębiorczości wśród uczniów szkół ponadpodstawowych pochodzących z terenu powiatu kraśnickiego poprzez zbudowanie świadomości na temat przedsiębiorczości, podejścia do biznesu, możliwości jakie oferują podmioty publiczne w celu rozwoju przedsiębiorczości, w tym możliwości uzyskania zewnętrznego finansowania na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej. W tym celu opracowano projekt edukacyjny o charakterze konkursowym. Efektem programu miało być przede wszystkim zachęcenie młodych ludzi do tworzenia i realizacji swoich pomysłów biznesowych, które mogą przekuć się w ich źródło utrzymania lub co więcej, tworzyć nowe miejsca pracy. Program miał na celu budowanie i promowanie świadomości biznesowej młodych ludzi, by w przyszłości przyczynili się oni do zwiększenia potencjału ekonomicznego Lubelszczyzny.

W ramach pierwszego etapu projektu, który obejmował spotkania inspiracyjne dla uczniów i studentów, udział wzięło blisko 200 uczniów. W odpowiedzi na zaproszenie do udziału w projekcie, do organizatora wpłynęło 40 zgłoszeń. 

Do kolejnego etapu konkursu zaproszonych zostało 15 najlepiej ocenionych przez Kapitułę Konkursu zespołów. Wszyscy uczestnicy drugiego etapu objęci zostali szkoleniami grupowymi w zakresie modeli biznesowych, indywidualnym mentoringiem. Gala finałowa konkursu odbyła się 10 października 2018 roku w Zespole Szkół nr 2 w Kraśniku. Podczas gali swoje pomysły biznesowe przedstawili najlepsi finaliści - 6 zespołów.

Kapituła Konkursu wybrała zwycięzcę, którym okazała się Olga Nitkiewicz za pomysł "Dom introwertyków". II miejsce zajął Michał Rozmus, a III ex aeqou Milena Chojecka oraz zespół Mateusz Nieściur, Grzegorz Kołosiński i Adrian Płecha.

Zwyciężczyni, jak sama mówi o sobie - lubi naprawdę wiele rzeczy, zaczynając od picia aromatycznej zielonej herbaty wieczorem po całym dniu pracy, kontaktu z przyrodą, rozmowami z drugim człowiekiem, czytaniem książki, a kończąc na tych trochę większej rangi jak: nabywanie nowych doświadczeń i umiejętności, czucie adrenaliny, możliwość wyrażania swojego zdania, poglądów, myśli i refleksji w bardzo różnorodny sposób. Jej największym marzeniem jest przede wszystkim skończenie szkoły i podjęcie działań związanych ze studiowaniem psychologii i zostanie ekspertem w tej dziedzinie oraz rozwijanie swojego pomysłu. 

Dom introwertyków to projekt z pewnością nieszablonowy. Ludzie z brakiem poczucia przynależności do grup społecznych otrzymaliby przestrzeń, w której otoczeni byliby osobami z podobnymi problemami. Projekt stanowiłby rodzaj terapii grupowej dla młodzieży zamkniętej w sobie, polegającej na organizowaniu zajęć dotyczących m.in.: współpracy, pewności siebie, samokształcenia i filozofii.

Jak twierdzi zwyciężeni - udział w programie Lubelskie Business Class dał jej niesamowicie dużo. Przez okres szkoleń i mentoringów bardzo rozwinęła swoją kreatywność i przedsiębiorczość, poznała ludzi z ogromną charyzmą, pasją i doświadczeniem.

Warto inwestować w młodzież, warto pobudzać pomysły biznesowe wśród młodzieży i my jako Powiat Kraśnicki stawiamy na takie właśnie rozwiązania, pobudzające ducha przedsiębiorczości wśród młodzieży, wśród mieszkańców powiatu kraśnickiego – mówi starosta kraśnicki Andrzej Maj.

Inicjatywy takie jak ta pokazują, że nawet w tak młodym wieku można zacząć realizować plany dotyczące przyszłości oraz spełniać swoje marzenia.

Obejrzyj film podsumowujący projekt - link do filmu