Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego

Przedsiębiorco! Tylko jeszcze w poniedziałek możesz złożyć oświadczenie, aby płacić mniej za prąd!

Zgodnie z tzw. ustawą o cenach prądu, zachowanie w II półroczu 2019 r. uprawnienia do cen prądu na poziomie 2018 r. przez odbiorców końcowych (w tym mikro i małych przedsiębiorców) - wymaga złożenia przedsiębiorstwu energetycznemu oświadczenia potwierdzającego status odbiorcy końcowego.

27
lipca
coil-4320892_1280

Co to oznacza? Ustawa ws. cen prądu przewiduje, że uprawnieni do odbioru energii po zamrożonej cenie (w tym m.in. mikro i mali przedsiębiorcy) powinni złożyć do swojego sprzedawcy specjalne oświadczenie, potwierdzające ich status jako mikro lub małego przedsiębiorcy.

Oświadczenie należy dostarczyć sprzedawcy energii elektrycznej do poniedziałku 29 lipca. Ministerstwo Energii poinformowało, że punkty obsługi głównych sprzedawców prądu będą przyjmować stosowne oświadczenia w sobotę, niedzielę i w poniedziałek do północy. Niezłożenie oświadczenia w terminie skutkować będzie brakiem możliwości utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r., czyli w praktyce, przedsiębiorcy, którzy nie złożą oświadczenia, od 1 lipca zapłacą dużo wyższe rachunki za prąd.

Średni i duży przedsiębiorca nie musi składać oświadczenia odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Jednak w ich przypadku również będzie można uzyskać obniżkę, a właściwie dopłatę do każdej kupionej i zużytej w drugiej połowie 2019 roku ilości energii w ramach dozwolonej przepisami Unii Europejskiej pomocy publicznej de minimis.  W związku z tym, jak informuje Ministerstwo Energii, firmy będą musiały złożyć wniosek do Zarządcy Rozliczeń S.A. o pomoc de minimis. Warto jednak zauważyć, że jest ona ograniczona do kwoty 200 tys. euro w ciągu trzech lat podatkowych.

Wzór oświadczenia, jakie należy złożyć do sprzedawcy energii - kliknij tutaj.

 

Obraz analogicus z Pixabay